Czy w suplementach znajdziemy ratunek?

0

tabletki_odchudzanieW Polce coraz popularniejsze, na świecie stosowane już od dawna – tabletki na odchudzanie. Wielu w nie wierzy, inni zaś poddają w wątpliwość ich skuteczność w walce z nadwagą. Gdzie leży prawda? Jak zwykle po środku. Jedno jest pewne jeśli chcemy świadomie i skuteczne chudnąć dowiedzmy się jak najwięcej o specyfikach wspomagających odchudzanie, aby było ono zdrowe i efektywne.

Szacuje się, że spożycie środków wspomagających odchudzanie w naszym kraju może sięgać nawet 20-25% populacji dorosłych osób na diecie. Niestety ostatnio tendencję wzrostową do stosowania wspomagaczy odnotowuje się w grupie nastolatek i kobiet o prawidłowej masie ciała. W tych przypadkach tabletki odchudzające mogą stanowić poważne zagrożenie. Ale co z osobami, które faktycznie muszą zredukować nadwagę? Wielu lekarzy czy specjalistów żywieniowych poleca stosowanie naturalnych metod wspomagających redukcję nadmiernej masy ciała (żywność wysoko błonnikowa, przyprawy podkręcające metabolizm czy picie kawy lub zielonej herbaty). I tu pojawia się dobra wiadomość dla borykających się z dodatkowymi kilogramami – skład wielu tabletek na odchudzanie bazuje właśnie na tych naturalnych substancjach. Dlatego decydując się na ich zakup tabletkiuprzednio dowiedzmy się jaki skład maja wybrane przez nas specyfiki.

Dlaczego sięgamy po suplementy wspomagające odchudzanie?

Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie. Co skłania nas do szukania pomocy we wspomagaczach? To pierwszy krok do zastanawiania się nad zasadnością ich stosowania. Po tabletki sięgamy najczęściej, ponieważ:

– nie chcemy rezygnować z ulubionego jedzenia,
– nie mamy siły na kolejną drakońska dietę,
– nie mamy motywacji do uprawiania sportu,
– głęboko wierzymy cudowną moc suplementów,
– nasze dotychczasowe starania o szczupłą sylwetkę nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Teraz, po przeczytaniu listy należy zdiagnozować faktyczną przyczynę naszej chęci sięgnięcia po pomoc z zewnątrz. Być może nie jest ona konieczna i wystarczy popracować nad jednym czy dwoma aspektami życia, aby osiągnąć swój cel. Jeśli jednak wciąż jesteśmy przekonani, że jedynie w tabletkach znajdziemy ratunek dowiedzmy się jak najwięcej o ich działaniu, skutkach ubocznych suplementacji oraz o zagrożeniach jakie ona ze sobą niesie.

Jak działają suplementy redukujące masę ciała?

Działanie tabletek na odchudzanie najczęściej dotyczy zmiany metabolizmu węglowodanów lub tłuszczów dostarczanych z pożywieniem oraz wpływu na apatyt czy przemianę materii. Wyróżniamy: suplementy wspomagają trawienie i pracę jelit (zawierające pektyny), regulujące apatyt i kontrolujące uczucie sytości (bogate w błonnik) stymulują wzrost korzystnej floty bakteryjnej (inulina) czy regulujące trawienie i wchłanianie składników odżywczych (witaminy, minerały, aminokwasy). Znajdziemy także substancje wspomagające metabolizm (przyprawy, zielona herbata, kawa) oraz przyśpieszające spalanie tłuszczu i przemianę materii (l- karnityna, chrom, kwas CLA).

Jakie niosą zagrożenia?

Jak każde tabletki również naturalne suplementy diety mogą wywoływać niepożądane efekty. Ryzyko jest oczywiście mniejsze w przypadku wyboru dopuszczalnych do spożycia tabletek, niż gdy zdecydujemy się na preparat niewiadomego pochodzenia o nieznanym składzie. Gdyż będziemy nagminnie sięgać po preparaty błonnikowe możemy liczyć się ze zmniejszonym wchłanianiem witamin i składników mineralnych, a w konsekwencji anemią, osteoporozą). Preparaty podkręcające metabolizm (kawa, herbata) mogą pobudzać nas i powodować problemy ze snem. Preparaty bogate w inulinę będą przyczyniać się do częstszych wzdęć i przelewań w brzuchu.

Natomiast środki, które zostały wycofane ze sprzedaży lub nigdy nie były legalne (zawierające dinitrofenol – DNP, subutraminę, amfetaminę czy efedrynę). Mogą powodować szereg działań niepożądanych:

– kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego,
dolegliwości gastryczne
– uzależnienia
– udary mózgu, zawały
– zgon

Dlatego bezwzględnie przed spożyciem suplementu diety należy uważnie zapoznać się z ulotką i składem. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ustalić czy dany specyfik jest bezpieczny czy też nie. Korzyścią jaką przynoszą suplementy, prócz wspomnianego działanie jest także zwiększona motywacja do odchudzania. Jeśli w cos głęboko wierzymy mamy więcej chęci do działań i wprowadzania zmian w swoim życiu.

Podziel się artykułem z innymi:

O autorze

Zostaw odpowiedź

Login

Lost your password?