Czym jest efekt jo-jo?

0

jojoEfekt jo-jo jest niemal nieodłącznym elementem wielu diet. Zwłaszcza tych restrykcyjnych. Dlaczego? Jak się odchudzać, aby nie dopuścić do ponownego przybrania na wadze?

Efekt jo-jo jest popularnym określeniem wahań masy ciała, najczęściej spowodowanych źle dobraną i prowadzoną kuracją odchudzającą. O jego początku mówmy już w momencie, gdy waga gwałtownie spada w dół, aby później wraca do wartości sprzed kuracji, a niekiedy wyższych. Zdaniem ekspertów i lekarzy, efekt jo-jo najczęściej występuje w pierwszym roku od początku kuracji i może nam zagrażać nawet przez najbliższych pięć lat. Na jego występnie najbardziej narażone są:

  • – osoby otyłe, które borykają się z dużą nadwagą;
  • – osoby, stosując zbyt restrykcyjne diety i częste głodówki;
  • – osoby, u których doszło do spektakularnego spadku masy ciała;
  • – osoby uprzednio borykające się z wahaniami wagi.

Dlaczego to takie niebezpieczne?

Gdy utrata masy ciała zbyt szybka, całe odchudzanie idzie na marne. Ponieważ w pierwszej kolejności dochodzi do utraty wody (prowadzącej do odwodnienia), następnie do pozyskiwania zapasów energii z białek ustrojowych i mięśniowych. W ten sposób pozbywamy się beztłuszczowej masy ciała (czyli mięśni szkieletowych). Tkanka tłuszczowa spalana jest dopiero na samym końcu. Skutkiem tych drastycznych zmian jest spadek przemiany materii, co wiąże się z większą tendencją do tycia. Jeśli ubywa mięśni, nasze podstawowe potrzeby również maleją. W związku z tym po zakończeniu bardzo restrykcyjnej kuracji odchudzającej i po powrocie do poprzednich nawyków żywieniowych tak szybko przybieramy na wadze. Jemy więcej, a potrzebujemy mniej.

Gwałtowne wahania masy ciała negatywne wpływają także na nasz układ endokrynologiczny. Rozregulowują gospodarkę hormonalną, która odpowiada za wiele procesów zachodzących w organizmie. Bez właściwego działania hormonów utrudnione może być właściwe gospodarowanie energią i zapasami zgromadzonymi w tkance tłuszczowej.

Jak poradzić sobie z efektem jo-jo?

jabłkoOczywiście ideałem jest do niego nie doprowadzić. Możemy to zrobić jedynie stosując racjonalne i rozsądne metody odchudzania zalecane przez ekspertów. Jeśli jednak efekt jo-jo nas dopadnie musimy znaleźć tego przyczynę. Po jej zdiagnozowaniu warto wyeliminować niepożądany element i ponownie rozpatrzeć kurację odchudzającą, tylko tym razem pod okiem doświadczonego dietetyka. Warto również skonsultować się z lekarzem, zrobić odpowiednie badania krwi (oznaczyć stężeni glukozy, lipidów), zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Takie postępowanie pomoże wyłapać nieprawidłowości, które powstały w skutek pojawiania się efektu jo-jo i w porę zareagować. Ułatwi nam także znalezienie przyczyny. Być może cierpimy na jakieś schorzenie, które utrudnia nam efektywne odchudzanie.

Podziel się artykułem z innymi:

O autorze

Zostaw odpowiedź

Login

Lost your password?