Odchudzanie dla każdego?

0

odchudzanie dla kazdegoGrono osób odchudzających się ma za sobą nie jedną próbę utraty zbędnych kilogramów. O ile decyzja o diecie jest całkiem prosta o tyle jej wybór to już znacznie trudniejsze zadanie. A to właśnie wybór metody odchudzania jest kluczem do sukcesu. Dieta nie może być zbyt restrykcyjna lub uboga w składniki odżywcze. Powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Dlatego trudno znaleźć uniwersalny sposób na pozbycie się niepotrzebnych kilogramów. Aby odchudzanie zakończyło się sukcesem i nie spowodowało efektu jo-jo, należy dopasować metodę walki z nadwagą do wieku, płci oraz stanu zdrowia.

1. Utrata wagi a wiek

U dorosłych problem nadwagi dotyczy już co drugiego obywatela krajów rozwiniętych. To zatrważające dane. Z nadwagą i otyłością niestety coraz częściej zmagają się także najmłodsi. Eksperci alarmują, że nadmierna masa ciała przybiera skalę światowej epidemii wśród dzieci i młodzieży. Już dziś wiadomo, ze otyłość to choroba, dlatego bez względu na wiek należy podjąć walką, aby jak najszybciej się jej pozbyć. U dzieci jest to szczególnie ważne, gdyż niewyleczona otyłość jest konsekwencją poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Dlatego warto już za młodu minimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych schorzeń. Wiek jest kryterium ważnym przy ustalaniu wartości energetycznej, ale także odżywczej diety. W diecie najmłodszych nie może zabraknąć niezbędnych białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Ich niedobór nie tyko pogorszy samopoczucie i funkcjonowanie, ale także negatywnie odbije się na wzroście i rozwoju psychofizycznym dziecka. Dlatego dieta odpowiednia dla osoby dorosłej lub młodej (np. niskokaloryczna) nie będzie dobra dla dziecka. U najmłodszych zaleca się głównie rezygnację ze słodyczy oraz wzmożoną aktywność fizyczną jako skuteczną bron w walce z nadwagą i otyłością. Ostrożność w czasie odchudzania powinny zachować także osoby starsze, które oprócz nadwagi borykają się z innymi schorzeniami. Zbyt restrykcyjne diety mogą zaburzać działanie przyjmowanych leków lub nasilać objawy podstawowej choroby.

2. Odchudzanie a płeć

To jeden z istotniejszych czynników decydujących o rodzaju diety, ale także o jej powodzeniu. Niestety, panie które stanowią znacznie większy odsetek osób na diecie mają dużo więcej pracy niż panowie. Męski organizm wymaga znacznie mniej tkanki tłuszczowej do zachowania zdrowia i prawidłowych funkcji. Dlatego niewielkie modyfikacje i ćwiczenia fizyczne pozwalają w miarę szybko pozbyć się nadwagi. U kobiet natomiast tkanka tłuszczowa pełni istotną funkcje w zachowaniu, miedzy innymi, płodności czy elastyczności skóry. W związku z tym żeński organizm będzie bronił się wszystkimi metodami przed utratą tłuszczyku. To może wydłużać cały proces odchudzania i wymagać bardziej restrykcyjnego podejścia do diety, czyli większych wyrzeczeń. Ale drogie panie, nie załamujmy się. W przygodzie jest równowaga. W przypadku panów, którzy dorobili się tzw. mięśnia piwnego ogrom pracy, restrykcyjność diety i czas potrzebny na zrzucenie go są znacznie bardziej doskwierające.

3. Stan zdrowia a odchudzanie

Wiadomo, ze większość kuracji przeznaczona jest dla zdrowych i młodych organizmów. Wiek tu jest bezwzględny. Im jesteśmy starsi tym trudniej o chudniecie, gdyż nasz metabolizm znacznie zwalnia. Dodatkowym obciążeniem są wszelki choroby metaboliczne, endokrynologiczne ale także grzybice, alergie czy schorzenia narządów ruchu. W przypadku rozchwianej gospodarki hormonalnej skuteczne odchudzanie utrudniają hormony, które zawiadują wieloma procesami zachodzącymi w naszym organizmie. Gdy cierpimy na alergię lub inne nietolerancje jesteśmy zmuszeni do stosowania specyficznych diet a także przyjmowania lekarstw, których skutkiem ubocznym może być tycie.
Jeśli mamy ograniczoną swobodę ruchu (zwyrodnienia kręgosłupa, kontuzje) cierpi na tym nasza aktywność fizyczna, która znacznie się zmniejsza. dietetykTo dodatkowy element utrudniający odchudzanie. Oczywiście gorszy stan zdrowia nie może być wymówką, która pozwoli nam odłożyć odchudzanie na inny termin. Pamiętajmy, ze nadwaga i otyłość sprzyjają wielu schorzeniom, zatem utrata kilku zbędnych kilogramów z pewnością nam nie zaszkodzi. Od chorych będzie wymagała więcej czasu i poświęcenia, a także opieki lekarskiej i dietetycznej. W każdym przypadku, a tym nadziej, gdy cierpimy na poważne schorzenie warto udać się do dietetyka. Tylko specjalistą będzie w stanie wybrać najodpowiedniejszą dla nas dietę, która przyniesie zamierzone skutki ora pozwoli uniknąć groźnych powikłań.

Podziel się artykułem z innymi:

O autorze

Zostaw odpowiedź

Login

Lost your password?